28 Eylül 2009 Pazartesi

Cep Telefonu Bankacılığı

Hayır, bizim bildiğimiz gibi cep telefonundan bankacılık işlemleri değil.

Economist'in bu haftaki kapak konusu. Özellikle, fakir ülkelerdeki yetersiz altyapı, kötü yollar, yavaş posta hizmetleri gibi nedenlerle kısıtlı olan bilgi akışı cep telefonlarının kullanılması ile hızlanıyor. Hatta haberin başında ilgi çekici bir saptama var: Dünya Bankası'na göre 100 kişinin kullandığı cep telefonu sayısındaki 10 adet artış GSMH'ye %0,8'lik artış katıyormuş. Müthiş bir durum.

Haberin asıl konusu ise cep telefonu ile para transferi hatta mevduat tutmakla ilgili. Özellikle Afrika'da yaygın olan bu tür uygulamlarda cep telefonunun SMS özelliği ile şehirdeki afrikalılar, kırsal-orman bölgelerdeki ailelerine para gönderebiliyor kolayca. Aileler ise SMS kodu ile o parayı yerel bir bakkaldan, mağazadan alabiliyor. Hatta güvenli bir şekilde operatör hesaplarında para da biriktirilebiliyormuş bu şekilde.

Mobil iletişimin insanlığa kattığı verimlilik olağanüstü. Daha önce sekreter, evrak memuru, telefon, faks, vb. gerektiren işlemler için artık bir cep telefonu yetiyor. 3G'sidir internernetidir falan da var ki bombastik.