24 Eylül 2009 Perşembe

ABD-AB Rekabet Otoriteleri Savaşı Volume-I

GCR'dan bir haber.

ABD Kongre üyesi 22 milletvekili, ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) bir mektup yazmış. Mektup Avrupa Birliği'nin rekabet otoritesi olan Avrupa Komisyonu'nun ABD'li şirketlere davranışını şikayet ediyor ve Avrupayı "korumacılık"la suçluyor.

Tabi mektup bir anlamda kızım sana söylüyorum gelinim sen anla modunda.

Mektupta Microsoft, Qualcomm, Google, IBM gibi ABD teknoloji şirketlerinin Avrupa Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğü (DG Comp) tarafından hakim durumun kötüye kullanılması yaptırımlarıyla karşılaşması eleştiriliyormuş. Özellikle DG Comp'un Intel'e verdiği 1 milyar euro'luk cezadaki tüketicilerin zarar gördüğüne ilişkin kanıt eksikliği vurgulanıyormuş.

Aslında bu rekabet regülasyonunda son dönemlerde iyice hissedilen AB-ABD çekişmesinin bir sonucu. İlgili haberde de bahsediliyor; ABD'li vekillerin asıl amacı Çin'e kadar yayılan AB Rekabet regülasyonun anlayışına karşı ABD anlayışının yaygınlaştırılması gerektiğine yönelik çabanın gündeme gelmesi. Gerçekten de DG Comp'un yaptırım uyguladığı hakim durumun kötüye kullanılmasına ilişkin olaylarda ABD'nin yaklaşımı oldukça farklı oluyor. Rekabet hukukuyla ilgili çevreler AMD'yi dışlamaya çalışan Intel olayında, tüketici fiyatlarının aşağı inişini sürdürmesi nedeniyle ABD otoritelerinin -eğer olayı ABD inceleseydi- DG Comp'un aksine müdaheleci olmayan bir yöntemi seçeceği konuşuluyor.

Mektuptaki bir ifade şöyle: "...aksi taktirde DG Comp rekabetle ilgili meselelerde de facto süper regülatör olacak ve onun yaklaşımı dünya ticaretini şekillendiren unsur olacaktır. Hatta DG Comp hali hazırda kendi rekabet politikasını Çin gibi gelişmekte olan ülkelere ihraç etmek için milyonlarca euro harcamaktadır."