12 Ocak 2008 Cumartesi

Merkez Bankası Başkanı Olun!

Merhaba, aşağıdaki linkte San Francisco Merkez Bankası tarafından yapılan bir para politikası oyunu var.

Oyun

Bu linkteki oyunda, faizlerle oynama yetkisi olan sanal bir merkez bankası başkanı oluyorsunuz. Üçer aylık periyotlardan oluşan toplam 16 periyodunuz var. Her periyotta para politikanız ve ekonominin genel durumu hakkında gazete manşetleri çıkıyor karşınıza. Öte yandan faizlerde yaptığnız değişikliklere göre işsizlik ve enflasyonun gidişatı hakkında da grafiksel bir bilgi elde ediyorsunuz. Oyunun gerçekçi diye nitelendirilebilecek bir yanı ise yaptığınız faiz değişikliklerinin gerçek hayatta olduğu gibi belli bir gecikme (lag) ile enflasyon ve işsizliğe yansıması...

Oyunun sonunda başarınıza göre ya başarınızın keyfini çıkarıyorsunuz ya da benim gibi görevden alındığınıza dair bir gazete manşeti ile karşılaşıyorsunuz :)

Para Politikası Hakkında Kısa Bilgi:
İktisatla ilgilenenler bilir belki ama şu anda dünya merkez bankalarının uyguladığı temel para politikası kısa dönemli faizlerle oynayarak enflasyonu (ABD gibi bazı ülkelerde büyümeyi de) belli bir hedefte tutmaktır. Temel mantık Merkez Bankası tarafından arttırılan faizin parasal mekanizma yoluyla kredilerde bir sıkışıklığa dolayısıyla ekonominin beslendiği parasal kaynağın azalmasına yol açarak talepte azalmaya ve enflasyonda düşüşe neden olmasıdır. Ancak bu durum ekonomideki büyümeyi azalttığı için işsizliğin de artmasına neden olmaktadır.

Diğer yandan azaltılan faizler yine aynı mekanizma yoluyla ekonomideki büyümeyi arttırır. Sonuçta işsizlik azalır ancak artan talep enflasyonu körükler ve istikrarsız bir ekonomiye neden olur.

İyi eğlenceler...

PS: Oyunun varlığını öğrendiğim gazete haberi burada