12 Temmuz 2007 Perşembe

Ortodoks İktisat vs. Heterodoks İktisat

Merhaba,

IHT'de okuduğum bir makale hoşuma gitti. İktisat biliminde serbest piyasa hakimiyetini eleştiren bir söylemi olan NYT kaynaklı bu makalede University of California'dan David Card "Fiyat ayarlamalarının kötü, serbest ticaretin iyi bir şey olduğunu söylemezseniz ehil bir iktisatçı sıfatını kaybedersiniz"[1] diyor. Bunun karşısında Chicago Üniversitesi'nden Philip J. Reny "Teori ve metodlar, verilerde bulunmayan kişisel yargı ve önermeleri engellemek için öğretilir". Tüm bilimler gibi iktisat biliminin alanının da yavaş değiştiğini söyleyen Reny, "Eğer kanıt varsa değişime yönelik bir hamle olacaktır" diyor.

Birçok ekonomistin görüşünü alan yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Okuduktan sonra da Mankiw'in bu makale hakkındaki yorumunu ve makalede "dolaylı bir şekilde olsa da serbest ticareti eleştiren herkese dönek gibi davranılıyor"[2] diyen Fed eski başkan yardımcısı ve Princeton Hocası Blinder'a eleştirisini okuyabilirisiniz.


[1] "You lose your ticket as a certified economist if you don’t say any kind of price regulation is bad and free trade is good"
[2] "What I've learned is anyone who says anything even obliquely that sounds hostile to free trade is treated as an apostate"